Success Story Jak polski odzieżowy e-commerce dzięki platformie do automatyzacji marketingu zwiększył OR swoich wiadomości o 21%, a ich CTR o 9%, w zaledwie 12 miesięcy?

eCommerce

W handlu internetowym równie ważne jak bieżąca sprzedaż jest budowanie relacji z klientem, zachęcanie go do powrotu i dokonania kolejnego zakupu. Dlaczego? Bowiem utrzymywanie klientów jest dużo tańsze niż ich pozyskiwanie. Pomóc w tym może platforma do automatyzacji marketingu, która umożliwia nie tylko hiperpersonalizację treści, ale także efektywną segmentację bazy klientów.

 
lat na rynku
 
sklepów stacjonarnych
 
klientek w sklepie on-line miesięcznie

O Taranko

TARANKO to pochodząca z Gdańska marka z branży fashion, istniejąca na rynku już 36 lat. Swoje produkty kieruje do świadomych, pewnych siebie kobiet, „współczesnych dam – przebojowych i silnych”, chcących pięknie wyglądać zarówno w pracy, jak i prywatnie. TARANKO pomaga im skompletować szafy na każdą okazję – od sukienek, po płaszcze, buty i dodatki – doskonale pasujące do ich indywidualnego stylu.

TARANKO prowadzi sprzedaż tradycyjną – w 36 salonach na terenie kraju – oraz online – w sklepie internetowym, obsługującym 3,7 miliona klientek w skali roku.

Branże

moda
eCommerce
handel detaliczny

Cele

Aby zwiększyć skuteczność prowadzonych przez siebie kampanii marketingowych oraz zbudować lojalność jak największej liczby klientek sklepu internetowego, firma TARANKO potrzebowała prostego w obsłudze i wydajnego narzędzia do automatyzacji marketingu. Firma pragnęła także wykorzystać efektywną segmentację bazy klientek oraz hiperpersonalizację wysyłanych treści w oparciu o dane o nich. Poszukując odpowiedniego narzędzia, TARANKO zwróciło się do ExpertSender, lidera na polskim rynku marketing automation.

Rozwiązanie

Korzystając z platformy ExpertSender TARANKO zaczęło dokonywać analizy RFM, czyli oceny aktywności Klientek w trzech wymiarach: czasu, jaki minął od ostatniego zakupu (Recency), częstotliwości zakupów (Frequency) oraz ich wartości (Monetary). Korzystając z tej metody TARANKO oszacowało wartość poszczególnych Klientek i wyodrębniło dwa kluczowe segmenty: najaktywniejsze – i przez to najważniejsze – z nich, które kupują często i wydają dużo (tzw. Klientki Premium), oraz te, które kupują często, ale nie wydały jeszcze zbyt dużo (tzw. Potencjalnie Lojalne).

TARANKO dostarcza obu tym segmentom spersonalizowane treści – Klientki Premium otrzymują przekaz, który podkreśla ich wyjątkową relację z marką, zaś Potencjalnie Lojalne dostają informacje o bestsellerach, co ma zachęcić je do zwiększenia wartości kolejnego zakupu – i umożliwić przejście do kategorii Klientek Premium.

Poza tym TARANKO wykorzystuje ExpertSender do przeprowadzania przemyślanego onboardingu do marki, wysyłając serię wiadomości e-mail zarówno do subskrybentek newslettera, jak i do nowych Klientek. Za pośrednictwem tego kanału obie grupy odbiorczyń poznają świat marki TARANKO i są niejako wciągane w jego estetykę i ofertę. Wszystkie wiadomości wysyłane do Klientek są niezwykle dopracowane i kobiece – począwszy od języka komunikacji, poprzez grafikę, po dobierane tematy treści. TARANKO tworzy newslettery tak, by były inspiracją. Dzięki temu klientki TARANKO czekają na nie, o czym same chętnie mówią.

Niezwykle ważną rolę w rozwoju komunikacji opartej na personalizacji ma KLUB TARANKO. Tworzy go grono wyjątkowych kobiet skupionych wokół marki, które nie tylko uczestniczy w ekskluzywnych konkursach, ale także zapraszane jest na premiery kolekcji oraz na inne ważne wydarzenia. Klub Taranko to społeczność wiernych miłośniczek marki. TARANKO wie, że to stałe, wierne Klientki są ich największą siłą. Panie, które są związane z marką od wielu lat są wyjątkowymi ambasadorkami i członkiniami społeczności marki. Wybierają ją zarówno na co dzień, weekendy, do biura jaki na najważniejsze dla siebie chwile – sukienki TARANKO towarzyszą im przy uroczystościach takich jak wesela, przyjęcia urodzinowe czy rodzinne święta. Marka TARANKO zna swoje Klientki i wie, co jest dla nich ważne. Dane klientek z Klubu Taranko są wykorzystywane w scenariuszach Expertsender tak, aby kierowana do nich komunikacja była doskonale dopasowana.

Ponadto TARANKO wykorzystuje dane o wcześniejszych zakupach oraz przeglądanych produktach do segmentacji klientek według grup produktowych. Korzystając z silnika rekomendacji wysyła im treści, które są w stanie rzeczywiście je zainteresować oraz zachęcić do zakupu. Dla przykładu: klientki, które w poprzednim analogicznym sezonie kupiły np. płaszcze i swetry – bądź w ostatnich 90 dniach odwiedziły te kategorie produktów w e-sklepie – otrzymują specjalną wiadomość dotyczącą tej właśnie grupy produktów.

Wyniki

Wykorzystanie platformy ExpertSender nie tylko umożliwiło firmie TARANKO dokonywanie efektywniejszej segmentacji bazy kontaktów, ale także ułatwiło prowadzenie spersonalizowanej komunikacji, uwzględniającej wcześniejsze zachowania poszczególnych klientek. Dzięki temu całościowy współczynnik otwarć wiadomości w 2022 roku wzrósł o 21% względem 2021, zaś współczynnik klikalności – aż o 9%.

Obecnie aż 56% całej bazy kontaktów marki TARANKO to aktywne subskrybentki.

Bezpośrednie i spersonalizowane dotarcie do klientek jest dla nas kluczowe. Budowanie długotrwałych relacji z klientkami, miłośniczkami marki pozwala na zwiększenie ich lojalności. Prowadzone przeze mnie działania z zakresu Marketing Automation, za które od 3 lat jestem odpowiedzialna, przygotowuję na podstawie analizy strategii behawioralnych klientek. Całą tworzoną przez nas komunikację w tym zakresie opieramy o personalizację i hiperpersonalizację, na podstawie przygotowanej analizy profili klientów. ExpertSender pozwala nam budować scenariusze komunikacji tak, aby była ona jak najbardziej trafiona i szyta na miarę – tak jak nasze sukienki.

Justyna ZaorskaSpecjalista ds. Marketingu w Taranko

Wykorzystana technologia

Dynamiczna segmentacja

Pozwala na bezproblemowe modyfikacje segmentów w czasie rzeczywistym, opierających się na danych o zakupie i danych behawioralnych.

Ramki rekomendacji

W oparciu o zebrane dane o zachowaniach klientów podpowiadają im komplementarne bądź lepsze produkty, co pomaga zwiększyć konwersję oraz cross- i upselling

Zaawansowana personalizacja

Wykorzystując zbierane dane pozwala na użycie różnych kanałów i danych behawioralnych, aby stworzyć niepowtarzalny customer experience.

Dołącz do ponad 1000 zadowolonych marek i rozwijaj e-biznes przy pomocy najlepszej platformy do marketing automation!

Umów Demo